Uklid bytu pred prohlidkou

Na tuhle otázku jsou dvě jednoduché odpovědi.

Buď můžete připravit byt na prohlídku jen tak, abyste se za svůj provozní nepořádek nestyděli. Utřete prach, umyjte záchod, vyvětrejte, vyluxujte, špinavé nádobí schovejte do myčky.

Anebo si vezměte k srdci mou radu, že jistý druh úklidu může zvýšit cenu vašeho bytu o několik desítek tisíc, v některých případech i stovek tisíc korun. Je to velmi zvláštní druh úklidu, který jste zcela jistě nikdy předtím nedělali. Co tím přesně myslím?

Opravdu nepodceňujte přípravu bytu na prohlídku.

Právě v ní se nejčastěji skrývá tajemství rychlého a úspěšného prodeje. Proč? I pokud byste byli neuvěřitelně výřeční, vaše odlepené tapety a neumytá okna žádná slova nezachrání. Naopak kupci nejspíš nebudou souhlasit s cenou. Buď ji začnou tlačit dolů, nebo prostě odejdou.

V naší realitní kanceláři na to máme velmi striktní názor a nepodceňujeme žádnou přípravu bytu na prohlídku. Držíme se tohoto šestibodového plánu. Víme, že čím lépe se ho dokážeme společně s prodávajícím držet, tím spíš dosáhneme pěkné ceny.

  1. Vyhoďte nepotřebné věci a ukliďte. Ne, není to obecné prohlášení. Budete se stejně stěhovat, takže vyhoďte opravdu všechno, o čem víte, že jste za poslední rok vůbec nepotřebovali. Staré křeslo v rohu, dřevěného sluhu na oblečení, dekoraci od přátel, která vám už nedělá radost, knížky, které už nikdy nebudete číst. Tahle část trvá několik dní. Dejte si za úkol každý den „odtučnit“ jeden pokoj v bytě, a i to je celkem velké sousto. Teprve potom všude utřete prach, vyluxujte, vytřete, umyjte vše, co potřebuje umýt. Kupci se u vás potřebují cítit dobře, aby si mohli představit, jak se ve vašem bytě bydlí, a to 
v zanedbaném prostředí nejde. Raději to zopakuji: v zanedbaném a přeplněném prostředí bráníte kupcům, aby se cítili dobře. Připravujete se tak o potenciální zájemce, anebo o část ceny.
  2. Dočasně odstěhujte domácí mazlíčky. Prohlídky mohou trvat několik za sebou jdoucích hodin. Vaši mazlíčci se nemohou plést zájemcům pod nohama, navíc nikdy nevíte, zda nepřijde někdo s alergií. Odstraňte také všechny náznaky, že u vás žije zvíře – zejména pelíšky a misky.
  3. Nabídněte občerstvení. Nemůžete se obrátit na makléře, aby to zařídil, protože žádného k ruce nemáte, takže je to na vás. Nebojte se, nejde o žádné vyvařování, stačí sušenky, konvice s kávou a voda. Je to výtečný způsob, jak kupce u vás udržet trochu déle, uvolněně si popovídat a zjistit, co přesně poptávají a hledají.
  4. Dejte vědět sousedům. Upozorněte je, že u vás budou prohlídky a že po domě budou chodit cizí lidé.
  5. Rozjasněte byt. Vytáhněte všechny rolety a žaluzie, důsledně roztáhněte závěsy, aby do bytu šlo co nejvíc denního světla. Rozsviťte lampy a světla v tmavých pokojích a do opravdu tmavých rohů a místností pořiďte nebo přesuňte dodatečné osvětlení.
  6. Dejte každému pokoji jeho smysl. Ujistěte se, že u každé místnosti je patrné, k čemu je vlastně určena. Ložnice má vypadat jako ložnice a kancelář jako kancelář. Pokoj bez účelu vypadá zbytečný a dělá na kupce dojem, že platí něco navíc.

Sice to není úplně všechno, co u nás před prohlídkami děláme, ale je to naprostý základ. Vytiskněte si to a použijte jako kontrolní seznam. Počítejte s tím, že tato příprava za běžného provozu zabere nejméně dva týdny v bytě o velikosti 3+1.