OK. Rozhodli jste se investovat váš čas a elán a prodat svůj byt bez realitky. Nejsem tu od toho, abych vás od takového rozhodnutí zrazovala a doporučovala pomoc zkušeného makléře. Naopak, moc vám fandím. Jde přece o jednorázový počin a to se rozhodně zvládnout dá, i přes všechno nepohodlí a vynaloženou práci. Měli byste být připraveni i na to, že přesto, že neplatíte provizi makléři, vás to bude stát poměrně dost peněz.

Proces prodeje bytu

Ale to taky není všechno. Budete ještě muset postupně zvládnout všechny následující situace.

Psychicky náročné okamžiky, které doprovází proces prodeje bytu

  1. Přivést na svět důstojné fotky svého bytu. O tomto tématu se ještě v budoucnu rozepíšu, neboť v našem oboru obzvlášť platí, že dobré fotky prodávají a správně nafocený byt dosahuje při prodeji lepší ceny. Až fotky svého bytu uvidíte, budete se možná ptát, proč nevypadají tak dobře, jako fotky jiných bytů v nabídce. Budete pochybovat o schopnostech svých a svého foťáku. Možná dokonce budete zvažovat investici do nového přístroje nebo aspoň budete pátrat v okruhu svých známých, kdo by vám byt pěkně vyfotil.
  2. Sepsat popis prodávané nemovitosti a umístit ho společně s fotkami na vybrané realitní servery. Zřejmě budete cílit především na ty, které nabízí prodej bez realitky. Za inzerci se platí malý poplatek, nic hrozného. Pokud ale budete chtít využít známé, velké, navštěvované servery a pokud budete chtít, aby vaše nabídka rychle nezapadla pod přílivem nových, může vás tahle on-line legrace stát až 500 Kč za den.
  3. Odpovídat na všechny telefony, které zazvoní. Nechcete přece přijít ani o jednoho zájemce, že? Připravte se na to, že vám bude především volat velké množství realitních kanceláří, i když výslovně uvedete, že o ně nestojíte. Budou to zkoušet znovu a znovu, někdy dokonce ani nemusíte poznat, že vám volá realitní kancelář. Budou sázet na to, že to prostě jednoho dne vzdáte a kývnete jim na nabídku. Tahle situace se dá zvládnout nejvýš několik dní. Počítejte raději s tím, že po týdnu neustálého zvedání telefonů můžete zažívat pocity psychického teroru. Raději na chvíli stáhněte byt z nabídky a odpočiňte si, než to zase zopakujete. Jakmile zmizí z realitních serverů, přestanou i zvonit telefony. Vaše číslo však už od té doby bude veřejné a neovlivníte, kde všude ještě může kolovat.
  4. Domluvit si prohlídky zájemců a postupně je realizovat. Nezapomeňte si přečíst můj článek o tom, jak připravit byt na prohlídku, protože vám to může pomoci přiblížit se k požadované kupní ceně bytu. Je jen na vás, koho do bytu pustíte a koho nikoli, nebojte se odmítnout zájemce jen proto, že se vám prostě nějak nezdá. I kdyby si už čistil boty o rohožku. Tahle část prodeje pro vás představuje největší bezpečnostní riziko, myslete na to. Na každou prohlídku si vyhraďte alespoň dvě hodiny – zájemci mají často zpoždění, občas si spletou hodinu, někdy nedorazí vůbec a někdy si ještě chtějí prohlédnout okolí, než vůbec přijdou k vám.
  5. Najít dohodu s kupcem. Budete jednat nejen o ceně, o způsobu úhrady, o termínu převodu a vašem vystěhování. Budete taky potřebovat jistotu, že vám kupec neuteče, když už jste došli až sem. Rozhodně si k této fázi přizvěte právníka, vyplatí se to. Nechtějte všechno dohodnout hned napoprvé, dejte si na přípravu kupní smlouvy dostatek času, aspoň dva týdny a tři kola jednání. Respektujte, pokud i protistrana bude chtít přizvat svého právníka.
  6. Převést nemovitost. Každý typ vlastnictví obnáší jiná pravidla jak převést byt na jinou osobu. Budu se tomuto tématu ještě podrobněji věnovat, protože množství potřebných dokumentů a ověření je poměrně velké. Budete řešit notářskou úschovu, znalecký odhad, vklad na katastr, přípravu daňového přiznání, až po konečné protokolární předání nemovitosti. Ale nebojte se, pokud už jste došli až sem, tohle je jen třešnička na dortu. To nejhorší máte dávno za sebou.